סוגי הכריכות

פירוט כל סוגי הכריכות הקיימות בשוק, מהם, מה מעלותיהם וחסרונותיהם, אילו דברים ניתנים לבחירה ועוד

אם תבקשו לערוך סיור מועיל בדפוס ובכריכיה, כדאי לברר תחילה היטב ולבחור מקום שבו ההנהלה והעובדים מקבלים אתכם בסבר פנים יפות ואינם גוערים בכם בארשת חמורת סבר, משל היו אמא הטרודה בניקיונות הפסח ואתם הזאטוטים המתרוצצים 'בין הרגליים'… אחרי שהצלחתם למצוא מקום כזה – אם אין לכם מורה דרך, המתמצא בנבכי תעשייה זו והבקי בייעודם ובאופן פעולתם  של כל מכונה ומכשיר – תהיו נבוכים כמו כפרי שהגיע לעיר הגדולה.

הייתה לי הזדמנות לסייר ב'דפוס העיר העתיקה', ב'מלניר' ובכריכיית 'אלה' – כל אלה משתרעים על שטחים של מאות מטרים ומופעלות בהם מכונות יקרות להדהים, כל אחת בשווי כמה מיליוני שקלים!  היה זה מעניין ומחכים לראות את כל שלבי הכנת ספר – מקדם דפוס ועד להיותו כרוך ומוכן. נהניתי מכל רגע – פגשתי אנשים נחמדים ומסבירי פנים, וחשוב מזה – הועמד לרשותי מדריך מקצועי בהפקות דפוס, והוא הקדיש לי מזמנו העמוס והיקר והואיל בטובו הרב ללמדני צעד אחר צעד את כל תהליכי ההדפסה והכריכה.

במאמר דלהלן אתמקד בתחום הספציפי של הכנת כריכות (דקלים – דקעלך) והשבחתן. הבה נסקור מה חשוב למעוניין בכריכה איכותית.

כשמבקשים לכרוך ספר ניתן לבחור בין שתי אפשרויות: כריכה קשה וכריכה רכה.

כריכה קשה מייצרים מקרטון קשיח עטוף באחד מהחומרים שלהלן: סקאי, עור, PU או תדביק למינציה. לעומת זאת, לצורך כריכה רכה משמש נייר עבה (עוביו וסוגו ניתנים, כמובן, לבחירה), שעליו מודפס העיצוב המיועד לכך.

על כריכת סקאי או עור וכד' לא ניתן להדפיס, וההשבחה נעשית בתהליך של הטבעה באמצעות גלופות עשויות מגנזיום, בתהליך הדומה לחותמת משרדית.

הגלופות מיוצרות על ידי מפעלים בודדים בארץ [מאדיגרף, מגן גרף, שוהם]. הן עשויות בדרך כלל מגנזיום, באופן שהחלק שאותו אנו מעוניינים להטביע בולט והשאר שקוע (למעט הטבעה עיוורת). בתהליך ההטבעה מפעיל המכשיר (שיתקרא מכאן ואילך 'פרס') הנושא את הגלופה לחץ על החומר (פויל – רדיד בצבע זהב, כסף, שחור, אדום וכיו"ב) וזה מוטבע על הכריכה עקב החום והלחץ.

 

יש שני סוגי הטבעות בכריכה קשה: הטבעת פויל, כגון זהב, כסף, צבע אחר (הצבע השחור פופולרי, אחריו כחול ואדום), והטבעה ללא פויל המכונה "עיוורת" ("בלינד") כמשמעותה הפשוטה: הטבעה ללא צבע. 

- מאמר ראשון בסדרת מאמרי הדרכה על כריכות ספרים -

תגובה אחת
  1. יצחק הגב

    מאמר יפה
    אשמח אם תוכל לצרף תמונות מהסיור

השארת תגובה