השבחות בכריכה מודפסת

הכריכה המודפסת מאפשרת מרחב עיצובי גדול לאין שיעור. לדוגמה, ניתן להוסיף תמונות, אפקטים ואלמנטים חסידיים וכולי. גם בכריכה מודפסת יש השבחות שונות, מהן הנעשות על ידי המחשב וחוסכות בעלות של יצירת גלופות.

בעשר-עשרים השנים האחרונות אנו עדים לתהפוכות גדולות בתחום עיצוב הכריכות. אם קודם מקובל היה שספרי קודש כרוכים בסקאי שמרני בעדיפות לטקסטורת עור נחש (…) היום כרוכים ספרים רבים בכריכה מודפסת, אם בכריכה המודבקת על קרטון או בכריכה רכה המודפסת על נייר עבה.

יש מספר מעלות בולטות בכריכה מודפסת: הראשונה שבהן – עלות נמוכה ללא שיעור – אין צורך לייצר גלופות ולהטביע אותן בתהליך ארוך ויקר. השניה – עושר עיצובי – ניתן לעצב בכל סגנון ללא מגבלות גלישה, צבע, אפקטי מעברים ושקיפות, כיד ה' הטובה על המעצב. שלישית – שליטה על העיצוב – אין צורך לנחש כיצד תיראה הכריכה; וזאת למודעי, שבכריכה העשויה הטבעות, על אף כל ההדמיות שיוצר המעצב לטובת הלקוח, קשה להתחייב שזו תהיה התוצאה בסופו של תהליך; תמיד ייתכנו שינויים בין ההדמיה לתוצאה.

רבים מהבוחרים בכריכה מודפסת מבקשים עיצוב בסגנון של כריכה קשה כדי להעניק רושם של ספר תורני מכובד לכל דבר.

עם זאת, הכריכות הקשות עדיין פופולריות ונפוצות ומחברי הספרים מעדיפים להשקיע עוד כמה אלפי שקלים בכריכה קשה. הכריכות המוטבעות משדרות איכותיות ורצינות ונותנות תחושה שלפנינו ספר תורני שמקומו בכל ארון ספרים יהודי. חפשו בארונות הספרים בבתי הכנסת – כמעט שלא תמצאו ספרים בכריכה מודפסת.

נוסף להדפסה על הכריכה יש מספר אפשרויות השבחה המעניקות יוקרה ואיכות לספר. חלק מהשבחות אלו זולות מכריכת סקאי או עור הואיל ואינן מחייבות יצירת גלופה:

הטבעת זהב וכסף – כמו בכריכת סקאי גם על נייר ניתן להטביע בפויל בצבע הרצוי, כמו זהב או כסף, דבר המחייב גלופה. לחלופין וכדי לחסוך, ניתן להדפיס צבעי כסף וזהב. לשם כך עושים שימוש בצבע פנטון מיוחד, המודפס על הספר על ידי קובץ נוסף שמצרף המעצב (ללא צורך ביצירת גלופה), אולם הצבע לא ייצא מטאלי, וּודאי לא מבריק.

הבלטה – בכריכה מודפסת ניתן לעשות שימוש בהבלטה כדי לקבל חלקים נבחרים בכריכה בפאזה שונה (בליטות ושקיעות). השבחה זו מחייבת יצירת גלופה רגילה ותהליך הטבעה בדומה לכריכה קשה.

לכה סלקטיבית – הלכה מבוצעת מעל למינציה מט ונותנת מראה ותחושה של ברק. היא ניכרת ומרשימה יותר מהלמינציה המבריקה. יתרונה בכך, שניתן להדפיס אותה במקומות מסוימים לפי בחירת המעצב, כגון: רק על האותיות או על תמונת הרב וכו'.

הבלטת סקודיקס שקופה וכסף על גבי קרטון

לכה סלקטיבית או פויל דיגיטליים – השבחה זו היא הדבר ה'חם' והחדש יחסית בתחום הכריכות המודפסות. התהליך מוסיף גם הוא שכבה של הברקה או הטבעה של זהב. ייחודיותו בעובי ההבלטה – הלכה בשיטה זו בולטת הרבה יותר מלכה סלקטיבית רגילה, מורגשת ומשרה יוקרה ומימד נוסף לספר.

- מאמר רביעי בסדרת מאמרי הדרכה על כריכות ספרים -

השארת תגובה