הגלופה העיוורת

הגלופה העיוורת, או בלשון בעלי המקצוע" 'בלינד', אחראית על ההבלטות בכריכה. לשם עיצובה נדרשים מקצועיות, ניסיון והבנה כיצד הדברים מתבצעים בפועל. גם למחבר הספר יש השפעה על אופן יצירת גלופה זו בבחירת סוג ההטבעה והשבחות נוספות.

באופן כללי – החלק המובלט בגלופות הוא זה המוחתם והמוטבע על הספר; לכן כשרוצים, לדוגמא, שהאותיות יהיו בצבע זהב, מבליטים את הגלופה במקום של האותיות וכך הן מתקבלות שקועות בכריכה. לעומת זאת, בגלופה העיוורת הדבר שונה: אם מעוניינים שהאותיות יודגשו במיוחד ויובלטו מעל הכריכה יש להשאיר בגלופה את מקום האותיות שקוע ומסביבן להבליט את הגלופה, כך שכאשר הגלופה 'תדפוק' בכריכה היא תיצור שקע מסביב לאותיות, וכתוצאה מכך הן תבלוטנה.

לגלופות הרגילות יש שני משטחי עומק – האחד עמוק והאחד בולט. יש מספר גלופות בודדות תלת ממדיות בעלות מספר משטחי עומק, דבר המעניק יתר מוחשיות לעיטורים, לעמודי שערים ולאותיות. עלות ייצור גלופה כזו היא כמה עשרות אלפי שקלים. תהליך ההטבעה שלה אינו שונה מכל גלופה, הוי אומר: מדובר בהשקעה ראשונית בלבד. כריכות כאלו מצויות בגמרות שוטנשטיין ומתיבתא ובעוד. עצה טובה – אם אין לכם כסף מיותר לבזבז אל תלכו על זה. האם עד היום שמתם לב שהכריכה של שוטנשטיין תלת ממדית?

מלבד ההשבחות הרגילות של הטבעת פויל זהב, כסף או צבע, יש השבחה נוספת שאינה נוצרת על ידי גלופה והיא באה בד בבד ותוך כדי ההטבעה העיוורת – הלוא היא ה'פויל השקוף'.

הפויל השקוף הוא חומר דומה ללמינציה, מגיע יחד עם ההטבעה העיוורת וגורם לכל המקומות השוקעים בכריכה להיות מבריקים – הגלופה דופקת על החומר, ויחד עם השיקוע מוסיפה את החומר המבריק. עלותו נמוכה, יחסית להוספת גלופה, והתוצאה מרשימה מאד.

חשוב לציין, שבמקרים של סדרת ספרים שבה השינוי בין כריכה לכריכה הוא רק בשם ובמספר הכרך, אין צורך ליצור גלופה חדשה לכל כרך; עושים גלופה אחת ומותירים חלל ריק במקומות של השם ושל מספר הכרך, מייצרים בנפרד מספר גלופות המכילים רק את שם ומספר הכרך ומחליפים אותן בכל פעם.

הערה אחרונה וחשובה מאד: באמת, כל מה שתרצו בכריכה שלכם אפשרי, גם דברים שלא הוזכרו עד עתה, כמו חיתוך בתוך הכריכה ועוד, אלא שדברים מיוחדים מצריכים עבודה ידנית לכל כריכה בנפרד, דבר המייקר מאד את העלות ומצדיק זאת רק במקרים מיוחדים; גם אז, לרוב העבודה נעשית בסין בלי אפשרות לפקח מקרוב על טיבה, תוך סיכון סביר שהשימוש הסופי בכריכות יהיה בשביל הילדות בגן חובה, המכינות מחזורי דמה לפני הימים הנוראים…

- מאמר שלישי בסדרת מאמרי הדרכה על כריכות ספרים -

השארת תגובה