האופציות בכריכה קשה

הכריכה הקשה היא הפופולרית והמצויה ביותר בספרים תורניים, במאמר זה נרחיב על סוגי הכריכה קשה, השבחות ואופציות לבחירה ועוד

בכריכה קשה יש שלושה מרכיבים:

1.הקרטון – עובי קרטון ממוצע לכריכה קשה הוא 2.4 מ"מ בערך. לספרים גדולים וכבדים רצוי להשתמש בעובי גדול יותר (צריך להתייעץ עם המפיק). מלבד הערך המוסף באיכות ובאורך החיים  של המוצר (הכריכה תחזיק מעמד ותישא את משקל הספר), ישביח הדבר את ההטבעה העיוורת, כי ככל שהקרטון עבה יותר כן ניכרת עליו יותר  הדפיקה של הגלופה.     

2.עטיפה לקרטון – יש כמה סוגים, לכל אחד מהם מעלות וחסרונות:.      

● הנפוץ מביניהם הוא הסקאי. יש קטלוג של חברת מלניר (הראשונה בתחום הכריכות בארץ) שעל פיו מתנהלות רוב הכריכיות – הוא מכיל את סוגי הסקאי השונים לפי צבעים, בעלי טקסטורות או חלקים, בצבע מבריק או מט.

, המקובל יותר במחזורים ובספרים יוקרתיים הוא עור אמיתי או משוחזר. בכריכת עור לא מקובלת הטבעת צבע אלא הטבעה עיוורת בתוספת הטבעת כסף/זהב. (יש המדביקים על הכריכה תבליט מוזהב/מוכסף.) ההטבעה העיוורת בכריכת עור היא איכותית במיוחד, כיון שהחומר רך ומגיב היטב להטבעה. גם בכריכות עור יש צבעים וסוגים שונים.

 סוג עטיפה חדשני שנכנס לשוק לפני שנים מספר הוא ה- PU; מגעו הרך דומה לכריכת עור. לחלק מכריכות PUנוצרת תגובה כימית בתהליך ההטבעה של הגלופה העיוורת, וכתוצאה מכך מקבלת הכריכה גוון שונה במקומות שהגלופה בולטת, דבר המייתר את הצורך בהוספת צבע. PU מתאים בעיקר לספרי מתנות וכדומה, גם משום היותו יקר יותר וגם בגלל התבלותו המהירה, ואשר על כן אינו מתאים לשימוש יומיומי.

 אופציה פופולרית היא הדפסה בדפוס אופסט או דיגיטלי על נייר עם למינציה ואותו מדביקים על הקרטון. שכבת הלמינציה משביחה את המראה והמגע של הכריכה ונותנת לה עמידות והגנה מבלאי רטיבות, שימוש וחום. את הלמינציה מוסיפים כמשטח אחיד על כל הכריכה על ידי חום ודבק מיוחד. יש אפשרות בחירה בין מבריק למט. לכריכה זו יש כמה מעלות (ראה כאן); החיסרון הבולט הוא מראה קליל, שאינו מתאים לספרים תורניים 'רציניים'.

3.עוצמת הדפיקה באמצעות הגלופה העיוורת – ככל שהדפיקה חזקה יותר כן יהיו העיטורים והאותיות בולטים וניכרים יותר. יש שלושה סוגי הטבעה בגלופה עיוורת:     

 1. בלינד רגיל – דפיקה עם ה'פרס' למשך שניה בודדת; זו ההטבעה הפשוטה והזולה.

 2. בלינד בהשהייה – ה'פרס' יַשהה את הגלופה החמה מספר שניות על הכריכה; השתהות זו תעלה עוד כמה עשרות אגורות לספר ותיתן שיקוע והבלטה איכותיים יותר.

 3. הטבעה הידראולית, הנעשית במכונה בעלת בוכנה הידראולית. הטבעה זו היא האיכותית ביותר [למרות שאם תשאלו (ואני שאלתי) את העובדים, הם יספרו לכם שאין הבדל גדול מאד בין בלינד עם השהיה להטבעה הידראולית].

יש המוסיפים בשדרה (במחזורים בעיקר) הבלטות עבות (כמה שורות לרוחב השדרה). הבלטות אלו אינן נעשות על ידי הטבעה אלא על ידי הוספת חתיכות קרטון בכריכה מתחת לעטיפה.

- מאמר שני בסדרת מאמרי הדרכה על כריכות ספרים -

תגובה אחת
  1. Amnonm147 הגב

    וואוו תודה על המידע עוזר מאוד

השארת תגובה